Basın Bülteni

Fosforlu Yeşil Motor Yağı

Liqui Moly Molygen

Liqui Moly’nin, aşınmaya karşı güçlü koruma sağlayan yeni nesil Molygen ürün serisi Farkı daha doldururken hissediyorsunuz: LIQUI MOLY’nin yeni nesil Molygen yağları kahverengi değil, fosforlu yeşil renkte.

Yeşil renk, motordaki sürtünmeyi yüzde 15’e kadar, aşınmayı ise yüzde 30’a kadar azaltan, güçlü koruma özelliğini gösteriyor. Bu koruma, “friction modifier” (sürtünme değiştirici) adı verilen maddeler, daha doğrusu birden çok sürtünme değiştiriciden oluşan bir sistem sayesinde elde ediliyor. Bu maddeler, başka bazı elementlerin yanı sıra tungsten tabanlı. Sürtünme değiştiriciler, motordaki metal yüzeyleri düzleştiren ve mikroskobik boyuttaki eşitsizlikleri dengeleyen kimyasal maddeler. Böylece motordaki sürtünme, dolayısıyla yakıt tüketimi azalıyor. Bu maddeler ayrıca, aşınmaya karşı da koruma sağlıyor.

Yeni nesil yağlar, aynı kalitedeki geleneksel motor yağlarına kıyasla aşınmayı yüzde 30’a kadar daha fazla azaltıyor. Özellikle çok dur-kalk yapılan şehir trafiğinde bu, çok önemli. Motoru ışıklarda veya duraklamalarda kısa süreli olarak istop ettirdiğinizde, motor yağının hareketi de duruyor. Tekrar çalıştırdığınızda daha fazla aşınma meydana geliyor. İşte bu noktada Molygen serisinin ekstra korumasının önemi ortaya çıkıyor. Bu koruma sayesinde motorun ömrü uzuyor, arıza ve onarım riski azalıyor.

Molygen ürün serisi, fosforlu yeşil renkte, viskozitesi 5W-20, 5W-30, 10W-30, 10W-40 ve 5W-40 olan beş motor yağını kapsıyor. Seride ayrıca, Molygen Motor Protect adlı, motora daha fazla koruma sağlayan, aşınmaya karşı koruma katkı maddesi de var.