Basın Bülteni

Liqui Moly’den yeni nesil motor yağları

Liqui Moly Top Tec

BMW için Top Tec 6100 ve Volkswagen için Top Tec 6200

Gitgide daha verimli hale gelen motorların, gitgide daha verimli motor yağlarına ihtiyacı oluyor. Alman motor yağı ve katkısı uzmanı LIQUI MOLY bu nedenle şimdi piyasaya, BMW ve Volkswagen’ın en son gereklerine uygun iki motor yağı sürüyor: Top Tec 6100 ve Top Tec 6200. Bu iki yağ, motor yağı teknolojisinde yeni bir nesle geçişi simgeliyor.

Her iki yağ da Euro-6 egzoz emisyon normu için geliştirildi. Dolayısıyla bunlar, şimdiye kadarki yağlardan daha akışkan. Yağ ne kadar ince olursa motordaki iç direnci de o kadar düşük olur. LIQUI MOLY’nin yağ laboratuarının başkan vekili Oliver Kuhn, “Bu, otomobil üreticileri için, yakıt tüketimini ve buna bağlı olarak egzoz emisyon değerlerini düşürmeye yarayan birçok faktörden birini sağlıyor” açıklamasını yapıyor.

Top Tec 6100, Longlife-12 FE BMW normunun gereklerini karşılıyor ve 0W-30 viskozitesiyle alışılmış aralık sınırları içinde kalıyor. VW 50800/50900 onaylarına sahip Top Tec 6200 ise farklı. 0W-20 değerine sahip bu yağ son derece yüksek akışkanlıkta. Oliver Kuhn, “Bu, Volkswagen için büyük bir sıçrama” diyor. Top Tec 6200, aynı düşük 0W-20 viskozite değerine sahip diğer yağlardan da çok farklı.

Oliver Kuhn’un belirttiğine göre, “Bu iki yeni Top-Tec yağ, sadece belirli motorlara uygun, özel yağlar. Bunlarda geriye doğru uyumluluk söz konusu değil ve kesinlikle başka motorlara doldurulmamalı.” Çünkü bu yağlar öteki motorlar için fazla ince: Dolayısıyla oluşturdukları kaygan tabaka çok ince ve motorda fazla aşınma meydana gelebilir. Karıştırma tehlikesini azaltmak için bu yeni yağların kutu formu, LIQUI MOLY’nin Top-Tec serisindeki diğer yağlarınkinden farklı şekilde tasarlandı. Ayrıca, şimdiye kadarki bütün Top-Tec yağları gibi 4000’lü numaralandırma sistemi yerine bunlarda ilk kez 6000’lü numaralandırma kullanıldı.

Yeni yağların kullanımı konusunda sürücülerin ve atölyelerin ne kadar dikkat etmesi gerekiyorsa, üretim sırasında da LIQUI MOLY’nin o kadar dikkatli olması gerekiyor. Çünkü bu yeni yağların üretimi oldukça zor. Oliver Kuhn, “Yeni yağların karıştırılması son derece hassasiyet isteyen bir işlem” diyor. Formülden en ufak bir sapma, karıştırılan yağın kullanılmaz hale gelmesine neden oluyor.

“Artık işler tehlikeli hale geliyor”

LIQUI MOLY’den Oliver Kuhn, motor yağlarında giderek artan çeşitlenmenin sürücüler için tehlike yarattığı uyarısını yapıyor

Otomobil üreticileri sürekli olarak yeni yağlar talep ediyor ve yağlardaki çeşitlilik gitgide artıyor. LIQUI MOLY piyasaya, en son yağ neslinin iki örneği olan Top Tec 6100 ve Top Tec 6200’ü sürüyor. LIQUI MOLY’nin yağ laboratuarının başkan vekili Oliver Kuhn, fazla ince yağların avantajlarını açıklıyor, ancak sürücüleri ve atölyeleri aynı zamanda tehlikelere karşı da uyarıyor.

Motor yağları neden gitgide inceliyor?

Oliver Kuhn: Bu gelişmenin arkasında otomobil üreticileri var. Otomobillerinin gitgide daha az yakıt tüketmesi ve daha az egzoz gazı emisyonuna sahip olması gerekiyor. Bu sonucu elde etmek için, çok çeşitli faktörlerden yararlanıyorlar. Bu faktörlerden biri de motor yağı. Yağ, motoru kayganlaştırmaya yaramakla birlikte aynı zamanda motoru bir miktar frenler de. Koyu ve akışkanlığı düşük bir yağ, motoru, ince bir yağdan daha fazla frenler. İnce motor yağı kullanılması sayesinde tüketim yüzde iki ilâ üç düşürülebiliyor.

Bu durumda şimdi ben de mi ince bir motor yağı kullanmalıyım?

Ancak motor buna göre tasarlanmışsa. Alışılmış tipte bir motora ince yağ konması yüksek miktarda aşınmaya ve kısa süre içinde ciddi bir motor hasarına neden olur. Uygun motor yağı kullanmaya dikkat etmek şimdiye kadar da önemliydi ama artık işler cidden tehlikeli hale geliyor. O yüzden önce mutlaka kullanım kılavuzuna bakarak veya www.liqui-moly.com adresindeki yağ kılavuzundan yararlanarak yağın otomobiliniz için onaylanmış olup olmadığını kontrol edin.

Niçin bütün otomobillere uyan tek bir yağ yok?

Günümüzde yağ, tam olarak belirli bir motor tipine göre tasarlanmış, sıvı bir yedek parçadır. Nasıl ki bütün otomobillere uyan bir fren takımı yoksa, bütün otomobillere uyan bir yağ da yoktur.

İleride daha da ince yağlar çıkacak mı?

Evet, piyasadaki trend bu yönde. Sektörde şimdiden 0W-16 ve 0W-12 viskozite değerlerinde çalışılmaya başladı. Bu viskoziteler gitgide daha akışkan hale geliyor.