Basın Bülteni

Liqui Moly, Formula 1’e katılıyor

Alman motor yağı ve katkısı uzmanı şirket, cirosunu artırmak amacıyla yarış serisine milyonlar yatırdı.

LIQUI MOLY, 2019 mali yılını büyük bir sansasyonla açtı: Alman motor yağı ve katkısı uzmanı şirket, Formula 1’e katılıyor. Şirket on bir yarışta, sadece birkaç markadan biri olarak pistte reklam yapacak. Genel Müdür Ernst Prost, “Dünya çapında bu büyük etkinliği her seferinde televizyonlarında konuk edecek yüz milyonlarca izleyiciden bazılarının LIQUI MOLY’yi daha yakından tanımaya ve ürünlerimizi satın almaya karar vereceğini umuyoruz,” açıklamasını yapıyor.

LIQUI MOLY daha 31 Mart’ta Bahreyn Grand Prix’sinde ilk kez büyük oynayacak. Ernst Prost, “Formula 1 ile LIQUI MOLY birbirine çok iyi uyuyor. Çünkü her ikisi de üst düzey performansı simgeliyor,” diyor. 

Bahreyn Grand Prix’sinden sonra LIQUI MOLY logosu, yarışların yarısında sahnede olacak. Şirket bunun için, milyonluk bir sözleşmeye imza attı.

Ernst Prost, “Dünya çapında bu kadar çok kişiye ulaşmak istiyorsanız cimrilik yapma şansınız yok; küresel düşünüp büyük yatırım yapmak gerekiyor,” diyor.

Yağ markası, Formula 1’in yabancısı değil. LIQUI MOLY 2000’li yıllarda Team Jordan ekibine sponsorluk yapmıştı. Ernst Prost, şu açıklamayı yapıyor: “Formula 1’e reklam vermemizin amacı, marka bilinirliğimizi artırmak. Yağlar ve katkı maddeleri, işlerini motorun derinliklerinde, görünmez bir şekilde yerine getirir. Bunlar, sürücünün her gün gözüyle görüp sevindiği ürünler değildir. Dolayısıyla, markanın görünürlüğü LIQUI MOLY için daha da önemli. Kimse ürünleri tanımaz ve yararından haberi olmazsa tek başına üstün kalite pek işe yaramaz.” Formula 1’in yanı sıra, MotoGP dünya motosiklet şampiyonası ve TCR binek otomobiller şampiyonası da LIQUI MOLY’nin uluslararası etkinlikleri arasında. Ayrıca, ulusal, bölgesel hatta yöresel kapsamda sayısız başka sponsorluğu var. LIQUI MOLY’nin Satış Müdürü ve İkinci Müdürü Günter Hiermaier, “Müşteriyle, yaşadıkları yerde buluşuyoruz,” diyor.

Ama LIQUI MOLY kendini sadece motor sporlarıyla sınırlandırmıyor. Eskiden olduğu gibi bu kış da mavi kırmızı beyaz logo, bütün rekorların kırıldığı Dünya Hentbol Şampiyonası’nda, Dünya Buz Hokeyi Şampiyonası’nda, Kayakla Atlama Turnuvası’nda, Dünya Kayak Şampiyonası’nda ve NBA’de Chicago Bulls takımının maçlarında göz önünde olacak. Pazarlama Müdürü Peter Baumann, şöyle diyor: “Bu bizim yeni hedef kitlelere ve müşterilere ulaşmamızı sağlayacak ve motor sporlarındaki kış tatilinden kaynaklanan boşluğu dolduracak. Bütün bunlarda önemli olan hep üç faktör: etkinliği yerinde izleyen seyirci sayısı, medyada varlık göstermek ve marka imajına yönelik olumlu bir etki yaratmak.” 

Ernst Prost ise, “Formula 1, MotoGP, Dünya Hentbol Şampiyonası, Dünya Buz Hokeyi Şampiyonası… Öncelikle bunların hakkını vermek gerekiyor,” vurgusunu yapıyor. “Bu, şu anda yürüdüğümüz yolun hangi düzeyde olduğunu gösteriyor. Ulaşılabilecek en üst düzey! Yine de sponsor olarak sadece olağanüstü TV kapsama alanına sahip, mükemmel spor etkinliklerini satın alıyoruz. Özellikle, uluslararası ve küresel yankılar yapan etkinlikler.”

LIQUI MOLY, yaptığı sponsorlukların yanı sıra klasik basın reklamlarıyla da başka şirketlere ilham kaynağı oluyor. Şirket 2018 sonbaharında dünya çapındaki ilk dijital kampanyasını başlatarak 1,6 milyar kişiyle bağlantı kurdu. Ernst Prost, “Geçtiğimiz yıllarda reklam baskısının arttığını hissediyoruz,” diyor. “Artık algılanmak için daha yüksek sesle çığırtkanlık yapmamız ve marka bilinirliğimizi artırmak için daha fazla yatırım yapmamız gerekiyor.”

Yakında Almanya ve Avusturya’da yeniden milyonluk bir reklam kampanyası yürütülecek. LIQUI MOLY, önemli bütün otomobil dergilerine çift sayfa reklam verecek. Kampanyanın vesilesi, Alman “Auto Zeitung” dergisi okurlarının seçimiydi. Okurlardan, en iyi yağ markasını belirtmeleri istenmişti. Sonuç: LIQUI MOLY. Okurlar 2010’dan beri her yıl LIQUI MOLY’yi yağlar arasındaki en iyi marka olarak seçiyor. LIQUI MOLY ayrıca otomobil bakım ürünleri kategorisinde de ikinciliği aldı. Ernst Prost, “Bu kampanyayla sadece ürünlerimizin reklamını yapmak değil, aynı zamanda bize güvenlerini ifade eden insanlara teşekkür etmek istiyoruz,” diyor.

LIQUI MOLY 2018’i yine ciro rekoruyla kapadı. Ama başarı aynı zamanda bir perspektif meselesidir. Yüzde iki ciro artışı, başarıya doymayan bu şirket için hiç de müthiş bir performans sayılmaz. O yüzden Ernst Prost, atağa geçme çağrısı yapıyor: “2019’da ortalığı inletelim! Formula 1’e katılışımız da bunun bir parçası.”

Geçen yılki 545 milyon Euro cirodan sonra bu yıl bu en az 600 milyon Euro olmalı. Yani en az yüzde on artış. LIQUI MOLY, ana yurdu olan Almanya’da zaten o kadar güçlü durumda ki ülke içinde artık daha fazla büyüme göstermesi pek mümkün değil. Bu nedenle şirket, dikkatini dünya çapındaki ihracat faaliyetlerine yöneltiyor.

LIQUI MOLY bu alanda giderek daha kuvvetle, yeni bir dağıtım stratejisi uyguluyor. Geleneksel prosedüre göre şirket, çoğu ülkede bağımsız ithalatçılar aracılığıyla satış yapıyor. LIQUI MOLY İtalya ve Fransa’da dağıtımı artık kendi yürütmeye başladı. Ernst Prost, “Her ithalatçı, sürümü bizim arzu ettiğimiz kadar artırabilmek için gereken kaynaklara sahip değil,” açıklamasını yapıyor. “Bizimse küçük adımlarla değil, büyük sıçramalarla büyümeyi sağlayacak başka imkânlarımız var.” Elbette bu öncelikle personel ve reklam için para harcanmasını gerektiriyor. “Ama bu yatırımlar uzun vadede kendini amorti edecektir. Çünkü gerek İtalya’da gerekse Fransa’da müthiş bir potansiyelimiz var.”

Bu yıl başarı, üç temel direk üzerinde yükselecek. Ernst Prost: “Olağanüstü bir ürün kalitesi, dünya çapında birinci sınıf bir dağıtım ağı ve tanınmışlık düzeyimizde ciddi bir artış.”