Basın Bülteni

Otomatik şanzımanda kolay yağ değiştirme

LIQUI MOLY, Automechanika İstanbul fuarında Gear Tronic II ürününü sergiliyor – fuarın sonunda strateji konferansı yapılacak.

Otomatik şanzımanlarda yağ değiştirme işlemi, motor yağının değiştirilmesinden çok daha zahmetli ve hataya daha açıktır. Alman motor yağı ve katkı maddesi uzmanı LIQUI MOLY, servislerin işini kolaylaştırmak için sadece yıkamaktan ve doldurmaktan fazlasını yapabilen, yüksek teknolojili bir cihaz geliştirdi: Gear Tronic II. Cihaz, Automechanika İstanbul fuarında, Türkiye’de ilk kez olarak görücüye çıkacak. 

LIQUI MOLY’nin Türkiye sorumlusu İbrahim Memiş, “Gear Tronic II karmaşık bir işlemi çocuk oyuncağı haline getiriyor ve bu sayede atölyelere ek gelir olanağı veriyor,” diyor. Motor yağından farklı olarak, otomatik şanzıman yağı değişiminde sadece yağ boşaltma kapağını açmakla olmaz. Bu şekilde yağın ancak üçte biri boşalır. Dolayısıyla şanzıman yağı değişimi, eski yağın öylece boşaltılıp ardından yenisinin doldurulmasından ibaret değildir. Yağ değişimi daha ziyade dinamik bir işlemdir: Otomatik şanzımanda dolum miktarının tüm işlem boyunca aynı kalması gerekir. Aksi takdirde aracın elektronik sistemi hata verir.

Yani bu işlem, pek de risksiz olmayan, karmaşık bir iştir. İbrahim Memiş, “Doğru gereçler kullanılmazsa bir sürü şey ters gidip müşterinin de servisin de başını ağrıtabilir,” açıklamasını yapıyor. Gear Tronic II ile atölyeler doğru gerece kavuşmuş oluyor. Cihaz ve bu cihaz için geliştirilen katkı maddeleri sayesinde profesyoneller kapsamlı şanzıman yağ servisi yapabilecek: temizleme, emme, yıkama ve yeniden doldurma. Bu işlem sırasında yağ tamamen değiştiriliyor. Daha önce bunu yapmak mümkün değildi. İbrahim Memiş, “Bu yeni cihaz sayesinde atölyeler sadece şanzıman yağı değişimi yapmakla kalmayıp, şanzımanın derinlemesine temizliği ve ekstra bakımı gibi ek hizmetler de sunabilecek,” diyor.

LIQUI MOLY’nin İstanbul’da sergileyeceği ikinci yenilikse JetClean Tronic II. Bu cihazla motorun ateşleme odası, hızlı ve güvenilir bir şekilde birikintilerden temizleniyor. Bu birikintiler performans kaybına ve daha fazla yakıt tüketimine yol açar. Bunun sonucunda daha da fazla yanma artığı meydana gelir. Motor ne kadar modernse bu gibi kirlenmelere karşı o kadar hassastır.

Bu kalıntılar JetClean Tronic II sayesinde gayet hızlı ve iyi bir şekilde temizlenebilir. Enjeksiyon veya emme sistemine bağlanan cihaz, LIQUI MOLY’nin kendi geliştirdiği temizlik katkı maddesini içeri pompalar. Bu sayede, kalıntılar yoğun ve etkili bir şekilde temizlenir. Temizleme işlemi cihaz tarafından kontrol altında tutulur. Cihaz çalışırken usta başka işlerle ilgilenebilir. Hiçbir sorun çıkmaz ve işlem tamamlandıktan sonra yakıt sisteminin havasını alma zahmetine de gerek kalmaz. Bu cihaz olmadan aynı sonucu elde etmek için sistemin parçalarının sökülmesi ve elle temizlenmesi gerekir – yani gayet karmaşık ve zahmetli bir işlemdir.

LIQUI MOLY, fuarda bu iki cihazın yanı sıra otomotiv kimyasalları alanında kapsamlı bir ürün yelpazesi sunacak: Motor yağları ve katkı maddeleri, şanzıman yağları ve servis ürünleri, otomobil bakım ürünleri ve şasi altı korumaları. İbrahim Memiş, “Otomotiv kimyasalları alanında komple bir ürün yelpazesi sunuyoruz; her şey tek elden ve üstün kalitede,” diyor.

Automechanika İstanbul, 4 – 7 Nisan tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. LIQUI MOLY, 7 numaralı salonda, A125 standında yer alacak.

LIQUI MOLY hemen fuar kapanışında, sadece Türkiye’deki değil, aynı zamanda Yakındoğu, Ortadoğu ve Afrika’daki iş ortaklarını, İstanbul’da düzenlediği iki günlük strateji konferansına davet ediyor. Konferansta önümüzdeki birkaç yılda gerçekleştirilecek hamleler sunulacak. İbrahim Memiş, “İstanbul, bu gibi uluslararası konferanslar için her bakımdan harika bir yer,” diyor.
LIQUI MOLY hakkında

LIQUI MOLY yaklaşık 4000 ürünüyle, otomotiv kimyasalları alanında dünya çapında benzersiz derecede kapsamlı bir ürün yelpazesi sunuyor: motor yağları ve motor katkıları, gresler ve pastalar, spreyler ve otomobil bakım ürünleri, yapıştırıcılar ve sızdırmazlık maddeleri. 1957 yılında kurulan LIQUI MOLY bütün geliştirme ve üretim süreçlerini sadece Almanya içinde gerçekleştiriyor. Almanya’da motor katkıları alanında rakipsiz pazar lideri olan şirket, tüketiciler tarafından her yıl yeniden en iyi yağ markası olarak seçiliyor. Ürünlerini 120’nin üzerinde ülkede satışa sunuyor. Şirketin 2018’de yaptığı ciro 545 milyon Euro.