Basın Bülteni

LIQUI MOLY iş makinesi yüksek devirde çalışıyor

Almanya’dan yağlama maddesi uzmanı yılın ilk yarısında 67 çalışanı işe aldı.

LIQUI MOLY ürünleri motorların ve diğer makinelerin kusursuz çalışmasını sağlar. Kendi iş makinesi de yüksek devirde çalışıyor. Yılın ilk yarısında Alman yağ ve katkı maddesi uzmanı, Mayıs ve Haziran ayında 19 olmak üzere 67 yeni çalışanla daha da güçlendi. En son büyüme firmanın merkezi, yağ fabrikası, Portekiz’deki bağlı kuruluş ve ayrıca Hollanda’daki satış departmanı ile ilgilidir.

19 takviyeden on biri Ulm’deki firma merkezinin payına düşüyor. Saarland’daki yağ fabrikasında altı ek çalışan istihdam edilmektedir. İki iş arkadaşı LIQUI MOLY Iberia’da çalışmaya başladı. İspanya yarımadasından sorumlu bağlı kuruluşun merkezi Portekiz’dedir. Hollanda’daki satış departmanı için de iki satıcı istihdam edildi. Böylece yağlama maddesi uzmanı 890 kişiyi istihdam etmektedir. Toplamda 2019 yılının ilk yarısında 67 yeni çalışan işe alınmıştır. Bu, üretimde yüzde sekizlik artış anlamına gelmektedir.

LIQUI MOLY’nin çalışanlarının büyük bir kısmı Ulm’deki merkezde çalışır. Bu neredeyse 390 kişidir. LIQUI MOLY Iberia 15 çalışanı istihdam etmektedir. Bağlı kuruluşlar Güney Amerika ve Amerika Birleşik Devletlerinde 31 tanedir. Yeni kurulan İtalya’daki bağlı kuruluşta altı çalışan istihdam edilmektedir.

Kısa süre önce LIQUI MOLY bilançosunu 2018’de paylaştı ve büyüme hızını daha da artıracağını vurguladı. Genel müdür Ernst Prost “Bunun için iyi eğitimli insanlara ihtiyacımız var. Bu durumda bence bir şirketin en önemli sayısını büyütmek, yani personel sayısını büyütmek mantıklıdır” şeklinde ifade etti.

Takviyeler neredeyse tüm alanlarda yapıldı ve yapılıyor: İnsan kaynakları yönetimi, Araştırma & Geliştirme, yurtiçi ve yurtdışı satış, üretim ve ayrıca lojistik ve muhasebe departmanında. “Satış departmanı önemli bir yere sahiptir. Bir kuruluşun satış gücünü cirosu, geliri ve nihayetinde ekonomik başarısı belirler.” İhracatta bu kendi satıcılarıyla ilgili ülkedeki satışı mümkün olduğunca belirlemek anlamına gelir. Bu felsefeye göre iki teknik satıcı İberya Yarımadasındaki ekibi tamamlamaktadır. Hollanda’daki satış departmanı için de iki dış hizmet çalışanı işe alınmıştır.

Yurt içindeki pazar için de yeni satıcılar istihdam edildi. Ernst Prost “Her kuruluş risklere maruz kalır. Bunlar en aza indirmeye çalışılır” dedi. LIQUI MOLY durumunda çeşitlendirme önemli bir kelimedir. Örneğin kuruluş ürün yelpazesi ile çok geniş bir alana yayılmıştır. Genel müdür “Örnek olarak belirtirsem sadece otomobiller için ürün satmakla kalmıyor aynı zamanda diğer araç grupları için de ürünler satıyoruz” dedi. Bunun sonucunda özel satış ekipleri vardır, ticari araçlar alanı için de bir satış ekibi vardır. Bu güncel olarak geliştiriliyor.

İster Almanya’da veya dünyanın diğer yerlerinde; “Made in Germany” ürünleri dizel skandalına rağmen otomobil branşında her zaman olduğu gibi çok iyi bir üne sahiptir. Ernst Prost: “Bu son derece önemli ve diğer ülkelere kıyasla yüksek üretim/personel masraflarını göze almamızı sağlıyor. Birinci sınıf ürünler ve düşük maaş birbirine uymuyor. Birinci sınıf eğitimli çalışanlara ihtiyacımız var.” Bu çalışanları kazanmak ve kaybetmemek için uygun maaşlar ödenmelidir. “Ayrıca insanlar kendilerini rahat hissetmelidir.” LIQUIMOLY’de durum bu şekilde olduğu için birçok çalışan onlarca yıldır burada çalışmaktadır. LIQUI MOLY şefi “İdeal durumda bu kişilerin partnerleri ve hatta sonraki nesilleri de burada çalışır. Bu benim için gerçek bir aile şirketi demektir” şeklinde açıkladı.

Ayrıca kendisi için bir kuruluş sahibinin veya kuruluşun sosyal sorumluluk üstlenmesi önemli bir rol oynar. Ernst Prost “Çalışanlarımızın sayısı 900’e yaklaştı” dedi ve “bu iş yerlerinin ilgili belediyeleri vergilerle güçlendirdiğini ve güvenli, iyi ücretli işe sahip insanların yerel ekonomiye de katkı sağladığını biliyor.”

Ayrıca ekonomik başarı kuruluşun ve genel müdürün iyi şeyler yapmasını teşvik etmektedir, örneğin Ernst Prost üç vakıf hayata geçirmiştir. “Ekonomiye para kazandırmak ve para kazanmak sadece vesile olduğunda anlam kazanır.”