Haber

Otomotiv kimyasalları konusunda uzman olmaya devam ediyoruz

Liqui Moly olarak otomotiv kimyasalları konusunda uzman olmaya devam ediyoruz!

LIQUI MOLY, 60 yılı aşkın süredir otomotiv endüstrisindeki teknolojik değişimi desteklemektedir. Geniş otomotiv kimyasalları yelpazesi sayesinde Genel Müdür Günter Hiermaier, şirketin mobilite dönüşümü için iyi bir konumda olduğunu düşünüyor.

Elektrikli otomobiller bir motor yağı ve katkı maddesi üreticisini korkutmalı mı?

Günter Hiermaier: Hayır, hiç de değil. Bu bizim için ek iş anlamına geliyor çünkü özellikle elektrikli araçlar için yeni ürünler, en son Tesla için bir şanzıman sıvısı ve bir yakıt hücresi soğutucusu piyasaya sürebiliyoruz.

Ama bu araçların artık motor yağına ihtiyacı yok.

Günter Hiermaier: Doğru, bu araçların artık motor yağına ihtiyacı yok. Ama şu anda yollarda olan milyonlarca içten yanmalı motoru bir düşünün. Bir günden diğerine içten yanmalı motora sahip hiçbir araba üretilmese bile, sonuncularının yok olması 15 yıldan fazla sürecektir. OE işinden çok satış sonrası pazarına odaklanıyoruz ve bu değişiklik yalnızca satış sonrası pazarında kademeli olarak gerçekleşecek. Şu anda içten yanmalı motor için bir ölüm ilanı yazarken de dikkatli olurdum. Elektroyakıtların nasıl geliştiğini görmek heyecan verici olacak. İklim açısından nötr bir şekilde üretilen sentetik yakıtlar yine de yanmalı motora uzun bir hizmet ömrü sağlayabilir.

Bununla birlikte, genel motor yağı pazarı küçülecek.

Günter Hiermaier: Ve biz bu pazarda büyümeye devam edeceğiz çünkü pazar payımızı artırmaya devam edeceğiz. Modern motor yağları üretimde giderek daha talepkar hale geliyor, bu nedenle özellikle birçok küçük yağ üreticisi bu değişime ayak uyduramayacak ve piyasadan kaybolacak. Hiç şüphe yok ki: Uzun vadede hareketlilikteki değişim elbette bizim için de büyük bir değişim anlamına geliyor. Ama bundan korkmuyoruz. Dizel partikül filtrelerinin temizliğinde, LSPI kaynaklı problemlerde, her zamankinden daha ince motor yağlarında yeni teknolojiler söz konusu olduğunda her zaman ön planda olduk. Ürün yelpazesinde önemli değişiklikler olacak, ancak otomotiv kimyasalları konusunda uzman olmaya devam edeceğiz. 60 yıl önce LIQUI MOLY’nin ürün yelpazesinde sadece bir avuç katkı maddesi vardı. Başka hiçbir şey. Bugün 4 bin civarında ürün var. Ürün yelpazemizle inanılmaz derecede geniş bir konumdayız. Yağlara ve katkı maddelerine ek olarak, gresler ve macunlar, fren temizleyici, araba bakımı, gövde altı dolgu macunu, ön cam onarımı için malzemeler ve çok daha fazlası gibi servis ürünleri bulunmaktadır. Bu ürünler her araç için, yanmalı motorlar ve elektrikli otomobiller için doğru ürünleri sunar.