Basın Bülteni

LIQUI MOLY, elektrikli otomobil aküleri için sıvı termal yöneticiler geliştiriyor

LIQUI MOLY, elektrikli otomobil aküleri için sıvı termal yöneticiler geliştiriyor. (Ar-Ge ve Uygulama Teknolojisi Müdürü David Kaiser)

Otomobil kimyasalları uzmanı şirket, tam elektrikli araçlara yönelik ürün yelpazesine EV 200 akü soğutma sıvısı ekledi

Özel tahrikler, özel çözümler gerektirir. Tam elektrikli araçlarda durum böyledir. LIQUI MOLY, ürün yelpazesine erken bir dönemde tam elektrikli araçlar için ürünler ekledi. Bu serideki yeni bir gelişme, Alman otomotiv kimyasalları uzmanı EV 200 akü soğutma sıvısıdır.

LIQUI MOLY öncelikle, motor yağları ve katkı maddeleriyle tanınıyor. Bunlar araçların işletim güvenliğine önemli bir katkı sağlar. Elektrik tahrikli modeller için ürünlerin merkezi görevi de tam olarak budur. EV (Electric Vehicle) adı verilen yeni EV 200 akü soğutma sıvısına önemli bir görev atanıyor: Termal yönetici olarak görev yapar. Elektrikli ve hibrit araçların teknolojisi sadece belirli sıcaklık aralıklarında ideal bir şekilde çalıştığı için buna ihtiyaç duyulmaktadır. Lityum iyon akülerde 15°C ile 40°C arasındaki aralık idealdir. LIQUI MOLY Araştırma ve Geliştirme Müdürü David Kaiser, “Sıcaklık yönetimi büyük önem taşıyor, çünkü bu menzili etkiliyor,” diyor. Aracın menzili enerji tüketimine bağlıdır. Ve sıcaklık, akünün ve motorun ömrünü etkiler.

EV 200 akü soğutma sıvısı

EV 200 akü soğutma sıvısı

Bu nedenle akünün sıcaklığı sabit olmalıdır. Dış iklime bağlı olarak bu soğutulur veya ısıtılır. Termal yönetim sisteminde doğrudan ve dolaylı akü soğutması arasında ayrım yapılır. Bu dolaylı sistem daha karmaşıktır, ancak araç aküleri giderek daha güçlü ve bu nedenle çok daha ısındığı için gereklidir.

Akü segmentinin bu dolaylı soğutması için, örneğin Hyundai ve Kia modellerinde olduğu gibi, LIQUI MOLY’nin sunduğu özel bir sıvıya ihtiyaç duyuluyor. Akünün yaz aylarında hiçbir zaman 60°C’nin üzerine ısınmamasını ve sıcaklığın kış aylarında da 15°C ile 40°C arasında ideal aralıkta kalmasını sağlar.

Yeni ürün, LIQUI MOLY için, E-alanında kendi inovasyon yeterliliğinin bir diğer kanıtı. David Kaiser, “Gelişim süresine değdi”, diyor. Bunu tüm sıvı işletim ömrü boyunca düşük iletkenlik, uzun süreli stabilite ve mükemmel korozyon koruması destekledi. “Hibrit katkı maddesi, yıllar önce ilk e-mobilite ürünümüzdü. O günden bu yana ürün yelpazemiz teknik değişime eşlik etti. Sloganımız ‘Mobil her şey LIQUI MOLY ile daha iyi gidiyor’, elektrikli araçları da kapsıyor.”

Elektrikli araçlar konusu ile ilgili ayrıntılı bilgileri ve diğer özel ürünleri bu Teknik Bilgi içinde bulabilirsiniz.

LIQUI MOLY hakkında

LIQUI MOLY yaklaşık 4000 ürünüyle, otomotiv kimyasalları alanında dünya çapında benzersiz derecede kapsamlı bir ürün yelpazesi sunuyor: Motor yağları ve motor katkıları, gresler ve pastalar, spreyler ve otomobil bakım ürünleri, yapıştırıcılar ve sızdırmazlık maddeleri. 1957 yılında kurulan LIQUI MOLY bütün geliştirme ve üretim süreçlerini sadece Almanya içinde gerçekleştiriyor. Orada tekrar tekrar en iyi yağ markası olarak seçilmektedir. Şirket, ürünlerini 150 ülkede satışa sunuyor. Şirketin 2022 yılında yaptığı ciro 800 milyon Euro.