Basın Bülteni

LIQUI MOLY sorunlara rağmen büyüyor

Yazılımın yeniden düzenlenmesi, yıllık sonuca darbe vurdu – buna rağmen rekor ciro elde edildi.


Önemli güçlüklere rağmen, motor yağı ve katkı maddesi uzmanı LIQUI MOLY büyüme kaydetmeye devam etti. Şirket önceki yıla kıyasla yüzde dörtlük bir artış kaydederek 2019 yılını 569 milyon Euro’luk rekor ciroyla kapattı. Genel Müdür Ernst Prost, bir yıl önceki yazılım sorunlarına değinerek, “Bu bizim olumsuz koşullarda da başarılı olabildiğimizi gösterdi,” diyor. Buna, LIQUI MOLY’nin cirosunu yüzde 20 arttırdığı Türkiye pazarının da katkısı oldu.

LIQUI MOLY bir yıl önce, satın alma, üretim ve satış yönetimi için yeni bir yazılımı kullanıma sundu. Bu yeni düzenleme, beklendiği kadar sorunsuz gerçekleşmedi; hatta tam tersi oldu. Sonuçta teslimatta ciddi güçlükler meydana geldi. Ernst Prost, “Müşterilerimiz dehşete kapıldı ve bunda da çok haklılar,” diyor. “Bizde böyle bir şeyle hiç karşılaşmamışlardı ki!” 
Yazılım değişiminde meydana gelen karmaşa, ilk ayların rakamlarına büyük darbe vurdu. Şirket, yazılım sorunlarını adım adım giderip eski formunu yakalamaya girişti. Ernst Prost, “Herkes kolları sıvayıp işe girişti,” diyerek ekibini takdir ediyor. Sonuçta LIQUI MOLY arka arkaya aylık ciro rekorları kırmaya başladı. Böylece, yaşanan gerilemeyi bir ölçüde telafi etmek mümkün oldu. Hatta yıl sonunda eksi rakamlar yerine, defterlere yüzde dörtlük bir ciro artışıyla 569 milyon Euro kaydedildi. Bu, yeni bir ciro rekoruydu. Böylece LIQUI MOLY son on yılda cirosunu iki katına çıkarmış oldu. Türkiye’deki gelişmenin de bu başarıda payı var. Orada 2019’da ciro yüzde 20 artış gösterdi.

Ancak, geçmiş yılın sıkıntılı bir şekilde başlamasının, elde edilen gelir üzerinde belirgin şekilde olumsuz etkileri oldu. Düşen cirolar ve yazılım sorunlarının giderilmesi için yapılan ek masraflar, ciroyu 2018 seviyesinin altına çekti. Yine de satış gelirleri farkı daha önce olduğu gibi iki haneli oldu. Ernst Prost, “LIQUI MOLY mali bakımdan dimdik ayakta ve şirket yüzde 80’in üzerinde öz varlık oranıyla borçsuz durumda,” açıklamasını yapıyor.

Çalışanların, yani LIQUI MOLY’de verilen adla iş ortaklarının sayısı 2019’da 849’dan 933’e yükseldi. Ernst Prost’a göre zorluklarla mücadele edilen bir dönemde daha fazla personel istihdam edilmesi hiç de çelişkili bir durum değil: “Krizlerle, insanları işten atarak değil, sorunu çözebilecek insanları işe alarak başa çıkılır.”

LIQUI MOLY, beklentilere uygun şekilde ihracatta, ana yurdu olan ve piyasanın onlarca yıldır oturmuş durumda olduğu Almanya’ya kıyasla daha fazla büyüme kaydetti. Ernst Prost, “Çoktandır, uluslararası satışta kendi ana yurdumuzda olduğundan daha fazla ciro elde ediyoruz,” diyor. “Zaten orada ciro potansiyeli çok daha büyük.” En önemli pazarlar Rusya, ABD ve Çin. Tabii ki ihracat pazarı da çantada keklik bir alan değil: uluslararası ticari çekişmeler, zayıflayan ulusal ekonomiler ve ulusal ithalat güçlükleri, köstek olan faktörlerden sadece birkaçı.

LIQUI MOLY, tüm dünyada aynı sabit yüksek kalite seviyesini güvence altına almak için yağlarını ve katkı maddelerini sadece Almanya’da üretiyor. Bu da LIQUI MOLY’nin nispeten pahalı markalardan biri olmasına neden oluyor. Ernst Prost, “En ucuz marka olmak gibi bir niyetimiz de yok,” diyor. “En iyisi olmak istiyoruz.” 

Daha fazla ciro, sağlıklı bir gelir – Ernst Prost, güçlüklerle dolu 2019’u memnun bir şekilde anıyor: “Olumsuz koşullara rağmen büyümemizi sürdürebilmiş olmamız, LIQUI MOLY’nin ne kadar güçlü olduğunu gösterdi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir